Připravujeme

Brno – město uprostřed Evropy 2018

termín: neděle 17. června 2018

Bezdružické parní léto 2018

termín: sobota 30. června 2018

Přihlášení

Razítka

074.jpg

Ediční činnost

2015-09_Pohlednice_310.072.jpg

Brněnský Den železnice 2017

termín: 23. září 2017
kód akce: 08-150
pořadatel: České dráhy, a. s. – ROC Brno
místo konání: traťový úsek Brno hlavní nádraží–Zastávka u Brna–Kralice nad Oslavou
vozidla: 433.001 + 3 Ce + Ar + 2 Ce + Ds + T 478.1001
období: třicátá léta dvacátého století
razítko:

Většina příznivců železniční dopravy se každoročně těší na druhou polovinu měsíce září, která je na českých kolejích neodmyslitelně spojena se Dnem železnice. Hlavní událostí nostalgické sezony je posledních sedm let velký oficiální „Národní den železnice“. V letošním roce jej České dráhy uspořádaly 23. září v Bohumíně. Ve stejný den proběhlo na mnoha místech naší republiky i několik menších regionálních akcí podobného charakteru. Vlakový personál našeho spolku se stejně jako v předchozích osmi letech zúčastnil jízdy zvláštního vlaku z Brna do Zastávky. Tu každoročně pořádá Regionální obchodní centrum Českých drah v Brně ve spolupráci s obcemi sdruženými v mikroregionu Kahan, Muzeem průmyslových železnic ve Zbýšově a dalšími institucemi. Mimořádný spoj vedený parní lokomotivu 433.001 z roku 1948 a sestavený z historických vozů bývalé třetí třídy odjel z brněnského hlavního nádraží úderem deváté hodiny. Na postrk zvláštního vlaku nasadili pořadatelé historickou motorovou lokomotivu T 478.1001. Jejím dalším úkolem bylo odvézt jeden pár mimořádných spojů v trati Zastávka u Brna–Kralice nad Oslavou. Akce tak potěšila nejen příznivce tohoto legendárního stroje, ale i železniční fotografy, kteří v hojném počtu obsadili okolí tratě z Brna až do Kralic nad Oslavou. Regionální Den železnice v Zastávce se těšil velkému zájmu veřejnosti, který nepoznamenala ani ne příliš příznivá předpověď počasí. Slibovaný déšť se sice nakonec dostavil, ale až před koncem programu v odpoledních hodinách. Obsazení souprav zvláštních vlaků se tak příliš nelišilo od předchozích ročníků. Pořadatelé se drželi osvědčeného scénáře a pro účastníky akce připravili v nedalekém Dělnickém domě bohatý program. Většina přítomných dětí se zúčastnila soutěže o dárečky, zařádila si ve skákacím hradě, na trampolíně a na dalších atrakcích. Nádraží však zcela neosiřelo. Souprava zvláštního vlaku i obě lokomotivy zůstaly přístupné veřejnosti a největšímu zájmu se samozřejmě těšila ta parní. Mnoho účastníků navštívilo také výstavu Mikroregionu Kahan nebo výstavu místních výpěstků. Další využili bezplatné autobusové dopravy a navštívili obec Babice u Rosic, která uspořádala malý pivní festival a soutěž kuchařů nazvanou výstižně Gulášfest. Za nejatraktivnější novinku letošního ročníku lze právem považovat dokončené prodloužení tratě Muzea průmyslových železnic. Vlaky úzkorozchodné dráhy již odjížděly z bezprostředního sousedství zastáveckého nádraží. Zájemci o prohlídku areálu muzea, nacházejícího se v nedalekém Zbýšově, tak mohli využít přímo je a nemuseli cestovat autobusy. Díky bohatému programu se návštěvníci akce vraceli do svých domovů spokojení, obohacení o nové zážitky a s očekáváním, jaké překvapení pro ně budou mít pořadatelé příští rok.

Fotografie:
1.Parní lokomotiva 433.001 na brněnském hlavním nádraží. Foto Marek Říha
2.Čekání na odjezd. Foto Marek Říha
3.Nezbytná kontrola jízdních dokladů. Foto Marek Říha
4.Zvláštní vlak se blíží ke stanici Tetčice. Foto Marek Říha
5.Po příjezdu do Zastávky se největšímu zájmu těšila parní lokomotiva. Foto Marek Říha
6.Lokomotiva T 478.1001 se zvláštním vlakem do Kralic nad Oslavou. Foto Marek Říha
7.Čištění dýmnice parní lokomotivy 433.001. Foto Marek Říha
8.Stánek s upomínkovými předměty našeho spolku. Foto Marek Říha
9.Zahradní železnice společnosti RK Model. Foto Marek Říha
10.Výstava historické vojenské techniky. Foto Marek Říha
11.Úzkorozchodný vlak připravený k odjezdu do areálu muzea v Zbýšově. Foto Marek Říha
12.Součástí akce byl bohatý program se soutěžemi pro děti. Foto Marek Říha
13.Se svými výsledky se pochlubili také místní zahrádkáři. Foto Marek Říha
14.Prezentace střední školy stavebních řemesel z Brna. Foto Marek Říha
15.Expozice muzea Mikroregionu Kahan věnovaná hornictví. Foto Marek Říha
16. Naši průvodčí před parní lokomotivou 433.001. Foto Radek Vitík

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 44
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Radek Vitík, Jiří Petržela