Aktuálně
V létě 2020 převzali naši členové od Správy sdělovací a zabezpečovací techniky Brno výstražník AŽD 97-PV a závorový pohon ZPZ Pintsch-Bamag. Původně jsme zvažovali, zda vůbec takto relativně nové prvky zařadit do sbírek budoucího muzea – závorové pohony vyráběné v licenci německé firmy Pintsch-Bamag byly na naši železniční síť dodávány ve druhé polovině devadesátých let. Protože však na přelomu století jejich výroba skončila a výstražníky s plastovou svítilnovou skříní se již řadu let dodávají v inovovaném provedení, rozhodli jsme se nakonec, že své místo v expozici mají. V lednu 2021 došlo proto i k rozšíření prezentace přejezdových zabezpečovacích zařízení na našem webu o typ PZZ-EA. Kromě popisu obou exponátů je její součástí i úvodní článek obsahující historický vývoj tohoto přejezdového zabezpečovacího zařízení.
V pondělí 4. ledna 2021 jsme zahájili prodej nové verze pohlednice „Blansko“. Jde již o třetí vydání pohlednice této železniční stanice, která nahradí již docházející předchozí verzi z roku 2017. Původní historické snímky z první poloviny dvacátého století doplňují nové fotografie ze současnosti. Snímek Petra Mátla zachycuje aktuální vzhled nádraží s mezinárodním vlakem EC Metropolitan jedoucím z Prahy do Budapešti a vedeným lokomotivou řady 380. Na fotografii pořízené Martinem Bojdou projíždí kolem Klamovy huti lokomotiva řady 242 s osobním vlakem do Brna. Pohlednici lze zakoupit v osobní pokladně stanice Blansko. Po vyprodání zbytku starší verze bude dodána i do osobní pokladny stanice Boskovice. Informace o možnosti nákupu na jiných místech nebo prostřednictvím e-shopu získáte v sekci Ediční činnost.
V pondělí 21. prosince 2020 jsme zahájili distribuci Ročenky CHŽK 2019. DVD obsahuje fotografie, filmy a materiály z osmi nostalgických akcí i šest fotoreportáží z převzetí exponátů pro naši připravovanou muzejní expozici. Jako bonus je zařazena fotoreportáž ze slavnostního představení knihy „Železniční trať Brno–Česká Třebová na starých pohlednicích“ v Městském muzeu a galerii Svitavy a článek o informačním zařízení Signaltron, který jsme díky spolupráci několika odborníků z oboru železniční sdělovací techniky zveřejnili v časopise Dráha. Vzhledem k tomu, že se v letošním roce neuskutečnila žádná nostalgická akce, bude Ročenka CHŽK 2020 obsahovat pouze materiály prezentující činnost naší muzejní sekce a z úsporných důvodů vyjde v omezeném množství.
Podpora a propagace železniční dopravy v České republice,
dokumentační a publikační činnost na poli železniční historie
a záchrana železničních technických památek.
> organizování jízd zvláštních vlaků
> zajišťování personálu v dobových uniformách na zvláštních vlacích
v rámci vlastních akcí, případně na akcích pořádaných jinými organizacemi
> tvorba návrhů pamětních razítek pro vlastní akce,
případně pro akce pořádané jinými organizacemi
> pořádání a spolupořádání výstav se železniční tématikou
> publikační a ediční činnost
> příprava muzejní expozice železniční zabezpečovací techniky
> spolupráce s jinými podobně zaměřenými subjekty na národní i mezinárodní úrovni.
Zapsáno ve spolkovém rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové pod spisovou značkou L 3398.
Původní občanské sdružení bylo registrováno Ministerstvem vnitra České republiky dne 16. dubna 1998 pod čj. VS/1-1/35773/98–R.
Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6
Výbor spolku:
Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha
Technická sekce:
Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela