Připravujeme

Bezdružické parní léto 2022

termín: sobota 16. a neděle 17. července 2022

Přihlášení

Razítka

106.jpg

Ediční činnost

2015-10_Pohlednice_314-303.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

Výročí patentování legendárního přístroje

Aktualita 2016 03 19Při příležitosti letošního 125. výročí patentování elektromechanického řídícího přístroje systému Rank připravujeme ve spolupráci s redakcí časopisu Dráha článek nejen o tomto zařízení, ale také o jeho vynálezci Ing. Georgu Rankovi (1855–1938). Zatímco řídící přístroj je velmi dobře znám mezi zaměstnanci železnice i jejími příznivci, o jeho vynálezci se většinou vůbec neví. Dokonce i část odborné veřejnosti netuší, že dodnes běžně používané označení zařízení bylo původně příjmení osoby, jejíž podoba stále zůstává utajena. Členům našeho spolku se za pomoci několika odborníků podařilo vypátrat v Rakousku potomka Georga Ranka, pana dvorního radu ve výslužbě Dipl. Ing. Wernera Liko. Oslovili jsem jej a požádali o pomoc při přípravě článku o jeho předkovi. Výsledkem jednání byla naše návštěva u pana dvorního rady, který nás nechal nahlédnout do rodinného archivu. Na unikátní materiály včetně podobizny Ing. Ranka se můžete těšit v červnovém čísle časopisu Dráha. Autorem snímku zachycujícího pana dvorního radu Dipl. Ing. Werner Liko s jednatelem našeho spolku u ústředního stavědlového přístroje vzor 5007 je Radek Vitík.

 

 

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela